Czy warto zatrudnić agenta nieruchomości?

Czy warto zatrudnić agenta nieruchomości?

Bez wątpienia w ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Polsce zaczął się prężnie rozwijać. Transakcje w obrocie nieruchomościami w naszym kraju znajdują się w czołówce całej Europy. Na stronach internetowych pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży nieruchomości, możliwości zamiany czy chęci zakupu mieszkań w większej ilości. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek, aby szybko i sprawnie nabyć lub sprzedać nieruchomość? Czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości? Ile wynosi prowizja agencji nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

Mimo coraz większych trudności na rynku mieszkaniowym wciąż wiele osób próbuje na własną rękę sprzedać swoje mieszkanie lub dom — nie korzystając z usług biura nieruchomości. Taki obrót sprawy wynika głównie z chęci zaoszczędzenia określonej kwoty, jaką wynosi prowizja pośrednika nieruchomości, którą agent otrzymuje w zamian za swoje usługi.

Wielu z nas nadal uważa, że agent nieruchomości musi jedynie zaprezentować potencjalnemu klientowi mieszkanie czy umieścić ogłoszenie zbycia nieruchomości na kilku stronach www… Nic bardziej mylnego. Obowiązki pośrednika to wiele innych czynności, których dzięki niemu nie musimy wykonywać samodzielnie. Profesjonalny, a przede wszystkim dobry agent nieruchomości może okazać się kluczem do szybkiego i bezpiecznego sprzedania lub wynajęcia nieruchomości.

Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

Wciąż jednak w naszych głowach pojawia się wiele pytań odnośnie całego procesu działania biur zarządzania nieruchomościami. Czym dokładnie się zajmują oraz ile kosztuje praca agenta nieruchomości?

Współpraca pośrednika nieruchomościami z innymi podmiotami

Na pewno tak! Po pierwsze profesjonalne agencje nieruchomości znakomicie znają lokalny rynek nieruchomości oraz określają jego trendy.

Co więcej, pośrednik obrotu nieruchomościami współpracuje z wieloma innymi specjalistami z podobnych dziedzin, w tym m.in. z:

  • dekoratorami wnętrz,
  • inspektorami budowlanymi,
  • prawnikami,
  • doradcami kredytowymi,
  • malarzami,
  • stolarzami.

Biura obrotu nieruchomościami mają również podpisane umowy z profesjonalnymi fotografami, którzy wykonują zdjęcia mieszkania w wysokiej jakości i przedstawiają ich walory na najwyższym poziomie. Ponadto agencja nieruchomości ma stały kontakt z marketingowcami, którzy nierzadko tworzą całe kampanie sprzedażowe oraz reklamują ofert nieruchomości znajdujące się w danej agencji.

Rozbudowana sieć zweryfikowanych klientów

Agencje nieruchomości pośredniczące w obrocie nieruchomościami mają dostęp do zweryfikowanej listy rzeczoznawców majątkowych. Ich usługi są w szczególnie przydatne w przypadku sprzedaży mieszkania. Co więcej, ma swoją bazę stałych klientów, co jest najistotniejsze w branży nieruchomości. Dzięki niej może kontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcami lub osobami chcącymi nabyć mieszkanie. Znacząco ułatwia to bezpośredni kontakt oraz przyśpiesza proces sprzedaży domu. Każdy klient, który trafia na taką listę, musi zostać odpowiednio zweryfikowany.

Jak wygląda weryfikacja klienta w agencji nieruchomości?

Agent nieruchomości weryfikuje faktyczną zdolność kredytową klienta. Dodatkowo jeśli klient pokaże mu wstępnie kilka ofert mieszkań, które odpowiadają jego założeniom, pośrednik nieruchomości zna doskonale potrzeby klienta i wie, na co zwrócić uwagę, aby szybko znaleźć oferty nieruchomości odpowiadające jego potrzebom.

Jak wygląda weryfikacja klienta w agencji nieruchomości?

W przypadku rynku nieruchomości istnieje ciągła współpraca pomiędzy osobami zajmującymi się obrotem nieruchomościami. Dzięki temu liczba potencjalnych nabywców wzrasta nawet kilkakrotnie, co znaczącą zwiększa szansę na szybkie podpisanie umowy kupna nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości Gdańsk — gwarancja szybkiej i bezpiecznej transakcji

Większość z nas decydując się na współpracę z agentem, zastanawia się, ile będzie wynosić prowizja biura nieruchomości. To właśnie ten czynnik często rzutuje na korzystanie z usług pośrednika nieruchomości. Musimy wziąć pod uwagę, że prowizja nie jest pobierana wyłącznie za znalezienie potencjalnego kupca na nasze mieszkania.

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, a kolejno podpisanie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się nawet na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego — w szczególności w przypadku wpłacenia dużej sumy zaliczki.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż nieruchomości, musisz sam wykonać wszystkie zadania, tj. znaleźć notariusza, umówić się z nim na dogodny termin dla obu stron oraz przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia.

Pośrednik nieruchomości Warszawa — gwarancja szybkiej i bezpiecznej transakcji

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://domotekanieruchomosci.pl/lista-ofert

Dlatego też jeśli chcemy, aby proces sprzedaży nieruchomości przebiegł bezpiecznie, z pewnością warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Wszystkie formalności, które należy załatwić w procesie sprzedaży lub nabycia nieruchomości mogą niektórym przysporzyć wielu niepotrzebnych stresów i problemów. Rola agenta obrotu nieruchomościami może okazać się nieoceniona.

Agencja nieruchomości Gdańsk współpracuje z notariuszem. Przy sprzedaży nieruchomości zajmujemy się wszystkimi niezbędnymi dokumentami — dbamy o to, aby notariusz odebrał dokumentację i uzgodnił dogodny dla obu stron termin na podpisanie umowy. Staramy się również o wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia ze wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, tak aby nasi klienci mieli pewność, że nabywana przez nich nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń.

Prowizja biura nieruchomości często jest uznawana za zbędny wydatek. Jednak jak sami widzimy agent nieruchomości, musi wykonać wiele czynności, aby doszło do sprzedaży mieszkania. Pamiętajmy, że korzyści płynące z jego usług znacznie przewyższają koszt prowizji i w ostatecznym rozrachunku dają nam wiele korzyści.

Czym dokładnie zajmuje się biuro nieruchomości?

Pośrednik nieruchomościami zajmuję się między innymi:

  1. sprawdza stan techniczny i wizualny nieruchomości;
  2. przygotowuje niezbędną dokumentację, w tym w szczególności:
  3. wypis z ewidencji gruntów i budynków,
  4. wyciąg z księgi wieczystej,
  5. zaświadczenie ze wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni o niezaleganiu z opłatami;
  6. przygotowuje lub weryfikuje treść umowy przedwstępnej;
  7. sporządza protokół wydania nieruchomości.

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości?

Odpowiedź na zadane pytanie nie jest jednoznaczna. Prowizja biura nieruchomości nie jest stałym kosztem i jest zależna od danego biura i jego lokalizacji. Wysokość prowizji agencji można określić w przedziale od 3 do 10% wartości transakcji.

Prowizja agencji nieruchomości może być wyższa w przypadku sprzedaży ziemi, co wiąże się z większymi wydatkami na marketing i reklamę. Dodatkowo sprzedaż działek gruntowych często wymaga większych nakładów pracy agenta nieruchomości, ponieważ trwa ona znacznie dłużej niż w przypadku budynków mieszkalnych.

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości?

Pamiętajmy jednak, że płacąc wyższą prowizję, możemy oczekiwać więcej od biura nieruchomości. W ramach prowizji pośrednika w obrocie nieruchomościami biuro oferuje dodatkowe usługi takie jak kontakt z dekoratorem wnętrz, który podsunie kilka ciekawych pomysłów, aby zwiększyć wartość nieruchomości. Czasami wystarczy naprawdę niewielki zabieg estetyczny, aby ostateczna cena sprzedaży była dużo większa.

Czy wynajem nieruchomości wchodzi w zakres usług biura nieruchomości Warszawa?

Wbrew pozorom wynajem mieszkania może okazać się trudnym zadaniem. Stąd też biura nieruchomości oferują pomoc agenta również w tej kwestii. Pośrednik nieruchomości Warszawa pomoże Ci znaleźć odpowiednie lokum, biorąc pod uwagę twoje wymagania, w tym lokalizację nieruchomości, jej wielkość oraz czas trwania najmu. Z drugiej strony pośrednictwo w wynajmie obejmuje również często opiekę nad mieszkaniem — dlatego też możesz być spokojny o swoją nieruchomość przez cały okres trwania wynajmu.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Kwalifikacje pośrednika nieruchomości

Aby pracować w branży pośrednictwa nieruchomościami, nie trzeba kończyć konkretnych kierunków studiów. Od 2013 roku w związku z deregulacją branży, agentów nieruchomości nie dotyczy również licencja zawodu pośrednika nieruchomości.

Jednak jeśli chcesz ugruntować swoją pozycję na rynku nieruchomości możesz zdobyć licencję PFRN (więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości).

Obowiązkiem w pracy pośrednika jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jakie są przydatne umiejętności w pracy agenta nieruchomości?

  • Prawo jazdy kategorii B;
  • biegła obsługa komputera;
  • zainteresowanie finansami, tak by profesjonalne prowadzić sprzedaż nieruchomości;
  • umiejętności negocjacji;
  • łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów.

Rodzaje umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Podejmując decyzję o współpracy z agentem nieruchomości, musimy podpisać umowę pośrednictwa. Określa ona obowiązki pośrednika, które będzie wykonywać. Umowa sporządzana jest na piśmie. Do wyboru mamy umowę otwartą oraz na wyłączność.

Rodzaje umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Pierwsza z nich pozwala na współpracę z wieloma agencjami naraz — nasze mieszkanie może pojawiać się w ofertach kilku biur nieruchomości.

Z kolei umowa na wyłączność wyklucza współpracę z kilkoma biurami. Ostatecznie to często ona okazuje się korzystniejsza.

Korzyści ze współpracy z agentem nieruchomości – podsumowanie

Zatrudnienie agenta nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłacenia mu prowizji w przypadku sprzedaży lokalu. Mimo tego korzyści wynikające ze współpracy z najlepszą agencją nieruchomości są tego warte.

Z pomocą agencji nieruchomości warszawa zyskujesz:

  1. Profesjonalnie przygotowane oferty.
  2. Współpracę z najlepszymi specjalistami na rynku nieruchomości.
  3. Pomoc przy wycenie nieruchomości.
  4. Reklamę oferty w miejscach niedostępnych dla osób prywatnych.
  5. Listę zweryfikowanych klientów i specjalistów.
  6. Profesjonalne sesje fotograficzne.
  7. Perfekcyjną prezentację mieszkania.
  8. Pomoc w negocjacjach ceny.
  9. Pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów i zaświadczeń.
  10. Wysokie bezpieczeństwo transakcji.