Flipping nieruchomości – co to jest i czy opłaci się inwestorom?
Flipping w branży nieruchomości oznacza w uproszeniu kupno, renowację i odsprzedaż wybranego lokalu. Cała metoda polega na tym, aby w stosunkowo szybkim czasie sporo zarobić, na tanio nabytych domach czy mieszkaniach. Posiadając wystarczającą znajomość rynku i budżet, niejeden inwestor może na flipie mieszkaniowym wiele zyskać. Zatem jak flipping wygląda i jak mądrze obracać nieruchomościami tą metodą?
Co to jest flipping nieruchomości?
Istnieją różne rodzaje flipów, na przykład dotyczące obrotu samochodami. Nieco rzadziej spotykany jest na przykład flip nieruchomości gruntowych. Natomiast house flipping to określenie zapożyczone z języka angielskiego i odnosi się do specyficznego rodzaju obrotu nieruchomościami. Dotyczy to zakupu wybranego domu czy mieszkania w celach krótkotrwałego posiadania nowo nabytego obiektu.
Głównym powodem takiej transakcji jest bowiem możliwie jak najszybsze odsprzedanie nieruchomości z zyskiem. Zatem flipping przede wszystkim polega na kupowaniu nieruchomości w celach zarobkowych, a nie da siebie. Co więcej, podstawową zasadą jest znalezienie nabywcy na lokal w krótkim czasie, by uniknąć kosztów związanych z utrzymywaniem obiektu lub ewentualnych wahań cen na rynku.
Flipping lokali bez remontu
Flip nieruchomości może odbywać się z wykorzystaniem dowolnego rodzaju lokalu. Idealnym rozwiązaniem byłby zakup nieruchomości w ogóle nie wymagającej remontu. Takie oferty najczęściej można znaleźć na rynku pierwotnym. Wówczas możliwe jest uniknięcie kosztów renowacji. Jednocześnie ceny mieszkań będą zazwyczaj dużo wyższe, a zarobek może okazać się mniejszy, niż oczekiwany. Dlatego inwestorzy, przy flippingu nieruchomości, najczęściej decydują się na zakup lokalu z drugiej ręki. Wówczas flipping wygląda nieco inaczej.
Flip mieszkań i domów z remontem
Cena kupionej nieruchomości ma ogromne znaczenie dla inwestorów rynku mieszkaniowego. Chodzi w końcu o kupowanie taniej, a sprzedawanie drożej, dlatego zakup mieszkań ma sens tylko wtedy, kiedy uda się je zdobyć w bardzo korzystnej cenie. Takie oferty zaś występują najczęściej na rynku wtórnym, gdzie wiele lokali wymaga przynajmniej lekkiego remontu. Jednak posiadając budżet na renowację nieruchomości, warto kupić mieszkanie tanio i osiągnąć ostatecznie jak największy zysk.
Kto może być flipperem nieruchomości?
Decydując się na flipping mieszkań lub domów, wystarczy być osobą pełnoletnią, z odpowiednim budżetem. Trzeba jednak pamiętać, że cena zakupu mieszkania do odsprzedaży może być nieosiągalna dla młodych inwestorów. Jedną z opcji w takim przypadku jest kredyt hipoteczny – przy spełnieniu określonych warunków możliwe staje się pozyskanie kapitału na pierwszą nieruchomość do flipowania. Flip mieszkań w dodatku staje się coraz bardziej popularny i zajmują się nim zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.
Flipping mieszkań a działalność gospodarcza
W przypadku flippingu nieruchomości, jednorazowa transakcja z pewnością nie wzbudzi żadnych podejrzeń. Natomiast czynności prowadzące do zysku, powtarzane regularnie, noszą już znamiona zorganizowanej działalności w celach zarobkowych. Prawo w takim przypadku nakazuje zakładanie działalności gospodarczej. Dlatego trzeba pamiętać, że chcąc sprzedać nieruchomość nawet tylko dwa razy, urząd skarbowy może już zwrócić uwagę na takie transakcje. Chociaż flip nieruchomości wciąż może być opłacalny, to obracając lokalami na własnej działalności, trzeba liczyć się z odprowadzaniem większych podatków. Alternatywą do tego może być kupowanie kolejnych lokali na inne osoby, na przykład członków rodziny czy przyjaciół.
Zobacz artykuł : Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania i nieruchomości
House flipping a podatek
Na atrakcyjnych nieruchomościach można czasem wiele zarobić, jednak trzeba pamiętać, że od zysku należy odprowadzić stosowny podatek – o ile nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od chwili zakupu. Jeśli mowa o osobach fizycznych, taki podatek wynosi 19% od dochodu. Co ważne, duże znaczenie w tym przypadku mają koszty poniesione na rzecz danej nieruchomości, jak cena za zakup lokalu oraz koszty remontu i wszelkich opłat związanych z nabyciem i przygotowaniem nieruchomości do zbycia. Dopiero suma tych wszystkich elementów to całkowity koszt, który trzeba odjąć od kwoty sprzedania flipowanego lokalu. Od tej różnicy natomiast można już obliczyć należny fiskusowi podatek.
Flip mieszkań – czy jest opłacalny?
Bez wątpienia opłacalność flipów zależna jest przede wszystkim od pierwotnej wartości nieruchomości. Najczęściej bowiem potrzebny jest dodatkowy remont miejsca, dlatego inwestorom zależy na niskiej cenie zakupu upatrzonego lokalu. Najłatwiej jest więc zarobić na rynku wtórnym nieruchomości, gdzie ceny sprzedaży lokali są niższe. W dodatku zysk inwestora zwiększy się, jeśli mieszkanie nie będzie wymagało generalnego remontu. Wtedy będzie on w stanie sprzedać flipa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, niż za niego zapłacił. Właśnie dlatego inwestorzy nabywają nieruchomości możliwie najtaniej – na wspomnianym rynku wtórnym mieszkań. Co ważne, jednocześnie mieszkanie ma mieć na tyle dobry standard, by można było zrobić remont nieruchomości nawet niewielkim kosztem.
House flipping – jakich lokali szukać?
W przypadku zakupu mieszkania na flipping, wyższe ceny mieszkań powinny automatycznie wykluczać lokal z listy kandydatów do kupienia. Na rynku mieszkaniowym warto szukać tych najtańszych, na których możliwy jest widoczny zarobek. Nie trzeba bać się też remontu mieszkań, ale nie powinien on przekraczać z góry założonej sumy.
Dlatego przed zakupem nieruchomości należy dokładnie zaznajomić się z jej stanem technicznym, by nie ponosić potem dodatkowych kosztów, kiedy nadejdzie czas na remont nieruchomości. Można też szukać mieszkań w lepszych lokalizacjach, by w ten sposób podnieść wartość nieruchomości. Z kolei zakup domów na flipa wymaga dużych nakładów finansowych, więc zarobek może być mniejszy. Aby znaleźć dobrą nieruchomość do odsprzedania, warto też szukać mieszkań otoczonych infrastrukturą przyjazną dla rodzin z dziećmi.
Gdzie znaleźć dobrą nieruchomość do flippingu?
Na rynku nieruchomości szukać można mieszkań poprzez przeglądanie ogłoszeń na stronach temu dedykowanych. Jak wiadomo, od lat ceny nieruchomości rosną, ale nadal możliwe jest znalezienie idealnej okazji na zakup lokalu na flipa. Poniżej ceny rynkowej można kupić lokale na przykład w drodze licytacji komorniczej. Warto też samemu ogłaszać się w różnych mediach, deklarując na przykład chęć kupienia mieszkania do remontu.
Nieraz też tańsze są te zajmowane przez lokatorów, którzy nie chcą opuścić lokum. Wtedy właściciele często wyprzedają nieruchomości poniżej ceny rynkowej, żeby tylko pozbyć się kłopotu. Taka decyzja jednak może być dla inwestorów ryzykowna, więc warto ja najpierw dobrze przemyśleć. Poza tym, szukając na polskim rynku nieruchomości do flippingu, można też skontaktować się z biurami nieruchomości.
Flipping mieszkań – na co trzeba uważać?
Od kilku lat flipping robi niemałe zamieszanie w branży mieszkaniowej, a inwestorów rynku nieruchomości nie brakuje. Trzeba jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę w przypadku zakupu nieruchomości na handel. Przede wszystkim istotna jest znajomość lokalnego rynku nieruchomości oraz stanu popytu i podaży, aby mogło potem dojść do korzystnej sprzedaży mieszkania. W przypadku zakupu lokalu trzeba też upewnić się, że jego sytuacja prawna jest uregulowana.
Najlepiej przeglądnąć księgę wieczystą z doświadczonymi pośrednikami nieruchomości, jacy pracują na przykład w Domoteka Nieruchomości. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy upatrzony lokal nie jest zadłużony, nie ma współwłaścicieli albo nie ma przypisanych dożywotnich lokatorów. Problematyczne mogą być też niewyjaśnione kwestie spadkowe względem lokalu albo wciąż niespłacony kredyt hipoteczny.
Kupując mieszkanie na flipa, trzeba także trafnie ocenić potencjał nieruchomości. Może się na przykład okazać, że będzie dużo nieprzewidzianych kosztów remontu mieszkania, a przecież sprzedaż mieszkań ma generować duży zysk. Analogicznie na rynku mieszkań deweloperskich, wykończenie takiego lokum może ostatecznie kosztować o wiele więcej, niż pierwotnie zakładał budżet inwestora.